انتخاب گچ مناسب

در دنیایی که برند‌ها برای تصاحب بازار دست به تبلیغات آنچنانی می زنند و هر کدام ادعا و شعار خاص خود را دارند، انتخاب یک محصول مناسب، بسیار پیچیده می‌شود.
شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چگونه یک گچ مناسب انتخاب کنیم.

برای انتخاب یک گچ مناسب بیشتر مهمترین نکته برای محصول برای خرید تناسب قیمت و کیفیت است.

گچ از این لحاظ مورد توجه است که اصولا در آخرین مرحله ی یک پروژه ساختمانی استفاده می شود و کاربردهای تزئینی دارد.

حال با توجه به این موضوعات چند نکته برای خرید این محصول لازم به توضیح است:

سفیدی گچ

موضوع مهم در مورد تولید گچ درخشش و سفیدی گچ است. یکی از مهمترین موارد تاثیر گذار در سفیدی و درخشش گچ ماده ی مورد استفاده به عنوان سوخت است. اصولا گچ های تولیدی در کارخانه های تولید گچ که از گاز به عنوان سوخت در کوره های استوانه ای خود استفاده می کنند، از سفیدی ودرخشش بیشتری برخوردارند.

آمار بالای کارخانه های تولید کننده گچ و تنوع محصولات آن ها نشان از تنوع این محصول در سطح کشور دارد.خیلی از کارخانه های تولید گچ هنوز هم به دلیل داشتن صرفه ی اقتصادی از مازوت به عنوان سوخت کوره های خود استفاده می کنند.

انتخاب گچ مناسب

دانه بندی گچ

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب گچ مناسب؛ دانه بندی گچ می‌باشد. توجه داشته باشید گه هر چه دانه بندی گچ ریز تر باشد سطح نهایی کار صیقلی تر و یکدست تر خواهد بود.

چسبندگی گچ

گیرش یا چسبندگی گچ یکی از مهمترین موضوعات در انتخاب گچ مناسب برای مصارف ساختمانی است. گیرش گچ معمولا دارای دو مرحله است. گیرش اولیه و گیرش ثانویه. گیرش اولیه گچ زمان لازم برای تشکیل شکل خمیری گچ و آماده شدن برای ماله کشی را شامل می شود و گیرش ثانویه، زمان شروع سفت شدن تا سفتی نهایی است. میزان گیرش اولیه پارامتر مهمی در مصرف بهینه گچ به شمار می رود. هر چه قدر زمان گیرش اولیه بیشتر باشد آزادی عمل برای عملیات ماله کشی بیشتر بوده و اپراتور امکان استفاده حد اکثری از خمیر گچ آماده شده را دارد.


نویسنده مطلب علی نجفی